Audycje na temat wybranych wystaw czasowych i stałych odbywających się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie produkowane przez Fundację "Otwórz się" w ramach projektu "Poznaj Podkasting"

Poznaj podkasting

Fundacja "Otwórz się" i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie realizują wspólnie projekt pod nazwą "Poznaj podkasting". W ramach projektu będzie zrealizowanych co najmniej siedem podkastów. Audycje będą dostępne na licencjach Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 międzynarodowe. Zwiedzający muzeum będą informowani o dostępnych audycjach podczas wystaw i w trakcie oglądania będą mogli słuchać opowieści kuratorów. W ten sposób będą mogli uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie w wybranym przez siebie czasie. Audycje będą prezentowane na stronach internetowych, a kanał podkastu znajdzie się w światowych zasobach katalogowych i czytnikach podkastów. Słuchacze będą mogli słuchać audycji nawet po zakończeniu wystawy i będą mieli możliwość zasubskrybowania kolejnych audycji. W ten sposób będą mogli na stałe pozostać w kontakcie ze Sztuką prezentowaną w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Planowane są również szkolenia i warsztaty dla pracowników Muzeum, aby po zakończeniu projektu mogli oni samodzielnie przygotowywać kolejne odcinki podkastów.

“Poznaj podkasting” to projekt mający na celu upowszechnienie i propagowanie wykorzystania podkastingu w różnych aspektach życia instytucji, grup społecznych i środowisk lokalnych.

Co to jest podkast?

W skrócie mówiąc to radiowa forma treści. Umożliwia słuchanie audycji w czasie i miejscu wybranym przez słuchacza.

Pierwsza edycja ma na celu zainteresowanie podkastingiem muzeów i galerii. Projekt realizowany jest przez Fundację “Otwórz się”. Podkast to znakomita forma, która sprawdzi się również w warunkach muzealnych prezentacji. Przychodząc na wystawę odwiedzający będą mieli możliwość wysłuchania opowieści o wystawionych pracach.

Podkast to także znakomita forma archiwizacji wystaw, które mogą być przechowywane bez dodatkowych kosztów w formie cyfrowej. Komentarze do podkastów będą rejestrować wpisy słuchaczy długo po zakończeniu wystawy. Zwracamy się do wybranych instytucji kultury z propozycją realizacji projektu polegającego na stworzeniu podkastu.

Wsparcie obejmuje:

Nagranie i obróbka dźwiękowa odcinków podkastu​

polega na zarejestrowaniu głosu przewodnika, kustosza, lektora opowiadającego o wystawie lub wydarzeniu. Obróbka dźwiękowa to miks i mastering nagrań. Nagranie może być wykonane na terenie wystawy lub w studiu nagraniowym.

Przygotowanie stron podkastu

​to utworzenie na serwerze fundacji kompatybilnych ze standardami podkastów podstron dla każdego odcinka, strony głównej i strony o projekcie z odnośnikami do stron wskazanych przez zleceniodawcę. Strony są kompatybilne z przeglądarkami używanymi w komputerach stacjonarnych, na tabletach i smartfonach.

Utrzymanie plików podkastów na naszym serwerze.

​​Pliki po opublikowaniu będą dostępne w internecie na ustalonej ze zleceniodawcą licencji Creative Commons.

Publikacja w mediach społecznościowych

​​polega na dodaniu kanału podkastu do katalogu podkasty.info, propagowanie audycji w czytnikach podkastów takich jak iTunes, Podcast Republic, Podcast addict, Simple podcatcher.

Przygotowanie fotokodów

​​prowadzących bezpośrednio do plików mp3 z odcinkami podkastów.

Audioprzewodniki

​​​​to znane z wielu europejskich wystaw urządzenia do odtwarzania plików dźwiękowych udostępniane zwiedzającym podczas wizyty na wystawie. Proponowane zestawy to prosty w obsłudze odtwarzacz ze słuchawkami.

Audycje Wolna Kultura są projektem Fundacji "Otwórz się", współtworzone przez Koalicję Otwartej Edukacji. Pomysł, prowadzenie i realizacja techniczna audycji Borys Kozielski. PHP i CSS Bartek Kozielski. Ikonki ze strony Font Awesome (CC-BY-SA)